“Smegenų plovimas” (Hjernevask) yra norvegų komiko ir žurnalisto Harald Eia 7 dalių mini-serijos apie priešpriešą tarp prigimties ir auklėjimo.
Filmas sukėlė milžiniškas diskusijas Norvegijos visuomenėje ir privertė Šiaurės ministrų tarybą uždaryti Šiaurės šalių lyčių institutą (Nordic Gender Institute, NIKK).
Filmo autorius Haraldas Eia, pats baigęs socialinius mokslus, bando kritiškiau pažvelgti į Skandinavijoje išplitusias lyčių studijas bei jų specialistus. Filme jis aiškinasi, ar lyčių skirtumai yra įgimti, ar įgyjami per kultūrą. Atsakymai, kuriuos jam pateikė norvegų, britų ir amerikiečių mokslininkai, itin skyrėsi tarpusavyje ir prieštaravo vienas kitam.
Norvegijos mokslininkai beveik vieningai palaikė kultūrinę lyties identiteto teoriją, tuo tarpu Didžiosios Britanijos ir JAV mokslinnkai pirmenybę teikė įvairioms biologinės prigimties teorijoms. Norvegų mokslininkai, išklausę amerikiečių ir britų mokslininkų nuomones, demonstravo stiprų neigiamą požiūrį, o amerikiečių ir britų mokslininkai, susipažinę su norvegų teiginiais, irgi liko gerokai nustebę.
Pirmojoje ciklo dalyje „Lyčių lygybės paradoksas” autorius gilinasi, kodėl Norvegijoje, kuri lyčių atžvilgiu laikoma viena egalitariškiausių visuomenių pasaulyje, berniukų ir mergaičių profesijų pasirinkimas yra vienas tradiciškiausių, palyginus net su Trečiojo pasaulio šalimis.
2010 m.
Harald Eia
 Filmas originalo kalba

Dalintis: